Sauna sobası ya da diğer adı ile sauna ısıtıcısı, ahşap yapısından sonra saunanın en önemli kısmıdır. Doğru imal edilmiş bir sauna doğru seçilecek bir soba ile verimli olur. Soba seçimi mutlaka saunanızın hacmine uygun yapılmalıdır. Bu sayede saunanız hem daha kısa sürede ısınır, hem de daha az elektrik tüketir.

Sobaları da saunalar gibi üç kısma ayırabiliriz.

Küçük Sauna Sobaları: Taban alanı 6 m² ye kadar olan mekânlar için kullanılır. Ev tipi ya da butik denilebilecek küçük saunalar içindir. Güçleri 3, 4.5, 6, 8 ve 9 Kw/sa. dir. Genel olarak üzerinden kumandalıdır. Opsiyonel olarak harici kontrol paneli ile de kullanılabilir. 1 paket (20 kg.) sauna taşı yeterlidir.

Orta Boy Sauna Sobaları: 10-15 kişilik sosyal kullanım alanlarına uygun saunalar içindir. Ya da diğer bir ifade ile hacmi 13-23 m³ olan saunalarda kullanılır. Modeller 12, 15 ve 18 Kw/sa. gücündedir. Harici kontrol paneli ile kullanılır. 2-4 paket sauna taşı ile birlikte sipariş edilmelidir.

Büyük Boy Sauna Sobaları: 15 kişiden fazla kullanımı olan, hacmi 24 m³ üzerinde olan saunalar büyük boy saunalardır. Büyük boy saunalar hacmine göre 21, 26, 30 ve 33 kW/sa gücünde soba kullanır. Hatta çok büyük boy sauna olur ise bu sobalardan iki adet birden kullanma ihtiyacı olur. Büyük boy sauna sobaları harici kontrol paneli ve özel güç kutusu ile kullanılır. Bu tip sauna sobalarından sipariş vermek isterseniz mutlaka 6-8 paket sauna taşı siparişi de vermelisiniz.